Apple Türkiye veya İthalatçı Garantili iPhone Nedir?

Apple Türkiye veya İthalatçı Garantili iPhone Nedir?

Bir iPhone satın alırken basitçe fiyat araştırması yapıyorsanız muhtemelen Apple Türkiye garantili ya da ithalatçı garantili gibi terimleri sıkça görürsünüz. İlk bakışda doğal olarak Apple Türkiye garantisi daha güvenli gelirken ithalatçı garantili iPhone pekte güvenli gelmez. İşin aslında tam olarak nedir, bu makalemizde cevap vermeye çalışacağız.

Apple Türkiye Garantili iPhone Ne Demek?

Apple Türkiye ya da distribütör garantili iPhone demek, firmanın resmi olarak Türkiye’de sattığı ürününe resmi olarak destek verdiği ürün anlamına gelir.

Mesela Apple’dan iPhone 7 aldınız ve telefonunuz bir arıza yüzünden kullanılamaz hale geldi. Bu durumda doğrudan Apple ile temas kurarsınız, telefonunuzun tamir edilmesi için ona yollarsınız ve gerekeni de Apple yapar.

Apple Türkiye garantili ya da distribütör garantili iPhone’lar, olası bir arıza durumunda kullanıcılara en az sorun yaratan, en güvenilir cihazlardır.

İthalatçı Garantili iPhone Ne Demek?

Büyük bir firma ya da perakende markası, çok sayıda iPhone’u yurt dışından doğrudan kendi imkanlarıyla getirebilir.

Mesela ABD’de giriş seviyesi iPhone 7’nin fiyatı 649 dolar. Ülkemizdeki resmi satış fiyatı ise 3.799 TL. Yani ithalatçı firma Türkiye fiyatına göre daha uygun olarak yüksek adetli iPhone 7’yi ülkemize sokabilir ve satışını yapabilir. Bu yüzden ithalatçı garantili iPhone’ların fiyatları oldukça uygundur.

Paralel ithalat ile ithalatçı garantili iPhone arasındaki fark, ürüne biçilen garantide ortaya çıkıyor. Yurt dışından getirilen iPhone’un normalde 1 yıl gibi sınırlı süreli, uluslararası garantisi varken, ithalatçı garantili iPhone’larda, cihazı ithal eden firma kendi garantisini ve bu garanti süresini 2 yıl olarak biçiyor.

Elbetteki burada dikkat edilmesi gereken birkaç detay mevcut. Garanti insiyatifi tamamen şirkete kalıyor. Yani ithalatçı garantili cihazınız arızalandığında, firma arızalı parçayı birebir orijinal parçalarla ya da benzeri yan sanayi parçayla da giderebilir. Bu noktada kesinlikle insiyatif markaya ve onun verdiği güvenceye bağlı.

Paralel İthalatlı iPhone Ne Demek?

Paralel ithalat, yurt dışından doğrudan iPhone’ların getirilip, IMEI numarası doğrulatılmış ya da doğrulama işlemi yapılmadan satılmasıdır. Genel olarak ithalatçı garantili iPhone’a benzer bir durum vardır ama bu cihazlar için bir garanti desteği sunulmamaktadır. Yine de Apple’ın sunduğu eşsiz garanti kapasamından, 1 yıllık uluslararası garantiden faydalanabilme durumu vardır.

Yani;

İthalatçı garantili iPhone veya paralel ithalatlı iPhone alırken, daha uygun fiyata satın alırsınız. Apple Türkiye garantili iPhone’larda bir sorun yaşanıldığında, Apple’ın yaklaşımı daha farklı oluyor ve garanti süresi doğrudan 2 yıl oluyor. Ama ithalatçı garantisinde, Apple’ın bir garanti desteği sunması maksimum 1 yıldır ve bunun dışında cihazınız onarım durumlarında ithalatçı firmanın insiyatifine kalmıştır.

apple destek