Apple’ın İş Görüşmelerinde Sorduğu 24 İlginç Soru

Apple’ın İş Görüşmelerinde Sorduğu 24 İlginç Soru

Akıllı telefonu yeniden şekillendiren, sunduğu farklı teknolojilerle sektörüne yön veren Apple, her ne kadar uygun fiyatlı ürünlerin satışını yapmıyor olsa da her çeyrekte milyonlarca ürün satma başarısını yakalıyor ve şüphesiz tüm bunların arkasındaki ekibini büyük titizlikle seçiyor.

Dışarıdan bakıldığı zaman, Apple’ın göz önündeki ünlü isimlerle çalıştığını düşünebilirsiniz ama durum aslında böyle değil. Şirketin farklı bir çalışma tarzı var ve bu tarz işe alım sürecinde de görülebiliyor.

Günümüzde pek çok şirketin yaptığı gibi Apple da işe alım sürecinde adayları karmaşık soruları ve problemleri çözme yeteneklerine göre sınıyor ve onların bakış açılarını görmeye çalışıyor. Bu sorulardan bazıları Glassdoor’da paylaşılmış ve biz de sizin için bu soruları bir araya getirdik.

İşte Apple’ın işe alım sürecinde sorduğu yüzlerce belki de binlerce sorudan elde edilen 24 soru;

1- Hayatta yapmış olmaktan gurur duyduğunuz bir şeyi anlatın.

2- Başarısızlıklarınız nelerdir ve bunlardan neler öğrendiniz?

3- Karşılaştığınız ilginç bir sorundan ve onu nasıl çözdüğünüzden bahsedin.

4- 8 yaşındaki bir çocuğa bir router/modem’in çalışma mantığını anlatın.

5- Bugün sizi buraya getiren şey nedir?

6- Masanın üzerinde 100 tane bozuk para var. Hepsinin yazı ve tura tarafları var. Paralardan 10 tanesi tura, 90 tanesi ise yazı tarafına dönük durumda. Hangi paranın hangi yüzünün dönük olduğunu bilmenizin herhangi bir yolu yok. Onları öyle bir şekilde ikiye ayırın ki her iki tarafta da eşit sayıda tura olsun.

7- Şuandan itibaren önümüzdeki 5 yıl içerisinde neler yapmak istiyorsun?

8- Apple’a neden başvurdunuz ve Apple sizi işe alırsa eski iş yerinizde özlediğiniz neyi bırakmak zorunda kalacaksınız?

9- Kendinizi anlatın. Sizi ne heyecanlandırır?

10- Bir tost makinesini nasıl test edersiniz?

11- Eğer sizi işe alırsak ne üzerinde çalışmak istersiniz?

12- Masada 3 tane kutu var. Birinde sadece elma, birinde sadece portakal, diğerinde ise elma ve portakallar bir arada duruyor. Ancak kutuların hepsinin üzerinde yanlış isimler yazıyor. Kutulardan birini açabilir ve içerisine bakmadan tek bir meyveyi eline alabilirsin. Bunu yaparak tüm kutuları doğru şekilde isimlendirebilir misin?

13- Hiç bir yöneticiniz ile fikir ayrılığı yaşadınız mı? Bu anlaşmazlığını nasıl açıkladınız, sonuç ne oldu ve şimdi bu yöneticiyi arasak sizin hakkındaki fikirleri ne olur?

14- Sizi neden işe almalıyız?

15- Yaratıcı mısın? Yaratıcı olduğunu düşündüğünüz bir şeyden bahsedebilir misiniz?

16- Sizce alçak gönüllülük nedir?

17- Sizce hangisi daha önemli; kullanıcının bir sorununu düzeltmek mi yoksa iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak mı?

18- Çok pozitif bir görünüşün var. Senin moralini bozan şeyler nelerdir?

19- Bize bir kullanıcıya sadece sesinizle nasıl yardımcı olabileceğinizi gösterin.

20- iTunes benzeri bir uygulama var ve zamanla içerisinde çok fazla resim birikiyor. Kullanılmayan resimlerin performansı etkilememesi için nasıl bir strateji izlersiniz?

21- Son 4 yıl içerisindeki en iyi ve en kötü günleriniz hangileriydi?

22- Her gün kaç yeni çocuk doğuyor?

23- Bir Apple Store’a girdiğinde ne hissediyorsun? Mağazayla ilgili farkettiğin bir şeyler oluyor mu?

24- Elinde 2 yumurta var ve onları kırmadan düşürebileceğin en yüksek noktayı bulmayı hedefliyorsun. Ne yaparsın, en optimal çözüm hangisidir?

Elbetteki tüm bu sorular, her işe alım sürecinde sorulmuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, bazı sorular yazılım mühendislerine bazı sorular lojistik ve tedarik zinciri uzmanlarına ve bazıları da mağaza çalışanlarına soruluyor. Kaldı ki Apple’ın bu sorular gibi daha yüzlerce, binlerce soruları var. Buradaki amaç, Apple’ın konuya bakış açısını anlamak ve buradan bir şeyler öğrenmek.