iPhone X Konsepti

iPhone X Konsepti

Apple’ın bu yıl tanıtacağı iPhone modeli, muhtemelen hakkında en çok söylenti üretilen model olacak gibi görünüyor. Kimi analistler Apple’ın mevcut çizgisinde devam edeceğini, iPhone 7s olarak adlandırılacak bu ürünün iPhone 7 ile aynı kasa içinde daha güçlü işlemci, kamera için daha iyi bir sensör ve birkaç ufak tefek iyileştirmeden öteye geçmeyeceğini savunuyor ki bu zamana kadarki ilerleyiş göz önünde bulundurulursa oldukça mantıklı.

Bir başka grup ise bu yıl iPhone’un 10. yılı olduğu için direkt yeni bir modele geçileceğini savunuyor. Apple’ın iPhone 7 ile çok küçük bir adım attığını, asıl hedefin enerjiyi bu yeni nesil iPhone için kullandığına inanıyorlar. Yeni modelin geleceğini savunan grup içinde de iki ayrı grup var. Bir kısmı “iPhone 8” beklerken diğer kısım (yine onuncu yıla dayandırarak) “iPhone X” bekliyor.

Daha önce basına sızmış birkaç rapor, Apple’ın iPhone 4 / 4s modellerindeki cam ve paslanmaz çelik ile oluşturulan tasarım anlayışına geri dönebileceğine ilişkin sinyaller vermişti. Hem ön hem de arka yüzde, mevcut iPhone 6 / 6s / 7 modellerinin cam paneli gibi eğimli kenarlı paneller kullanılabileceği tahmin edildiği için bazı konsept tasarımcılar şimdiden bazı çizimler yapmaya başlamışlar bile.

Gerçi yaz aylarına kadar onlarca kişi yüzlerce uçuk kaçık tasarım çıkartacaktır. Bu yüzden yarın bir gün ülkemizdeki saçma sapan gazete ya da tv kanallarında “işte iPhone 8” vb haberlere itibar edilmemesi gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanıyorum.

Apple’ın bu yılki hamlesi beklenedursun, “iPhone X” hayali kuran Imran Taylor’un konsepti web sitelerinde boy göstermeye başlamış. Biz Elma Dergisi’nde pek konsept görsel yayınlamaktan hoşlanmıyoruz fakat adettendir her yıl bu dönemlerde ortaya çıkan ilk çalışmalara mümkün olduğunca yer veriyoruz.

iPhone 4 / 4s modellerini andıran bu modern çalışmada en çok dikkat çeken detay şüphesiz ekranın neredeyse tamamen çerçevesiz oluşu ki bunun için hala erken olduğunu düşünüyoruz.

Ön yüzünde home tuşu bulunmayan tasarımın arkasında kameralar dikey olarak konumlandırılmış görülüyor ki bu, gerçekten beklenen bir detay. Yine arka yüzde yer alan Smart Connector’e iPhone 7 konseptlerinde de yer veriliyordu.