İşte Karşınızda Yeni MacBook Pro’lar…

İşte Karşınızda Yeni MacBook Pro’lar…

Apple’ın dün düzenlediği “Tekrar Merhaba” adlı etkinlikte beklenildiği gibi yeni MacBook Pro’ları tanıttı. Üç yeni model halinde tanıtılan cihazlar 13″ ve 15″ boyutlarıyla sunuluyor. Yeni cihazlardan üst segment olanların özellikleri için hemen başlayalım :

Yeni 13 inç MacBook Pro, selefinden %17 daha ince ve en kalın kısmında 14.9mm inceliğe sahip. Cihazın ağırlığı ise 1.37kg. Karşılaştırma açısından; bir önce ki 13″ MacBook Pro’nun ağırlığı 1.58kg idi. Bütün bu değerler sayesinde yeni 13″ MacBook Pro bir önce ki modele göre hacimsel olarak %23 daha az alan kaplıyor.
Yeni 15″ MacBook Pro ise 15.5mm kalınlık ile selefinden %14 daha ince. Ağırlık olarak ise yeni cihaz 1.87kg ağırlığında ve hacimsel olarak %20 daha az alan kaplıyor. Önce ki cihaz ise 2.04kg ağırlığındaydı.
Hem 13″ hemde 15″ MacBook Pro’larda artık sadece USB-C portları bulunuyor. 12″ MacBook modelinin aksine yeni cihazlarda 4 adet USB-C bağlantı portu bulunuyor. Bu portlardan herhangi bir tanesi cihazı şarj etmek amacıyla kullanılabiliyor. MagSafe 2 portu artık cihazda olmadığından (güle güle!) şarj ederken USB-C portlarından bir tanesini kullanmanız gerekiyor.
Yeni cihazda ki USB-C portları, yeni nesil USB 3.1 Gen 2 standardını destekliyor ve 10Gbps/s veri aktarım hızına çıkabiliyor. USB 3.0 ile karşılaştırmak gerekirse yeni standart iki kat daha hızlı.
Thunderbolt 3 arayüzünün giriş portları da artık USB-C temelli olduğundan, yeni cihazda ki bütün USB-C portları Thunderbolt 3 desteğine sahip ve 40Gbps/s veri aktarım hızına çıkabiliyor. Önce ki nesil Thunderbolt arayüzünü kullanan cihazlarla da uyumluluğu sürdürüyor.
Yeni cihazlarda ki Force Touch tabanlı trackpad artık çok daha büyük, 15 inçlik modelde bir önce ki modele göre iki kat daha büyük, 13 inçlik modelde ise selefine göre %46 daha büyük.

12″ MacBook’ta ki kelebek tipi mekanizmaya sahip klavyenin tamamen yenilenmiş ve daha hassas tepki verip, daha rahat yazma deneyimi sunan ikinci nesil klavye tasarımını barındırıyor.
Artık klavyede daha önce fonksiyon tuşlarının bulunduğu alanda, canlı ve dokunmatik olan Touch Bar – OLED teknolojisini kullanan bir Retina ekran yer alıyor.
Touch Bar dokunmatik ve renkli OLED ekrana sahip olduğundan, uygulamalara özel içerikler ve seçenekler görüntülenebiliyor veya programlanabiliyor.
Touch Bar’da klasik sistem tuşlarının yanında hızlı erişim için Siri düğmesi de ekleniyor.
SONY DSC

Mac’ler için bir ilk; yeni MacBook Pro’larda Touch ID parmak izi tarayıcısı bulunuyor.
iPhone 6s gibi %50 daha hızlı ikinci-nesil Touch ID sensörü bulunuyor. Sensör, çizilmeye karşı safir kristal kaplama ile korunuyor.
Touch ID ile oturum açma ve Apple Pay destekleniyor.
Sensörün arkasında ki altyapıyı Apple T1 çipi oluşturuyor ve içerdiği secure-enclave yani güvenli bölge ile parmak izleri korunuyor ve macOS’in parmak izine erişimi olmuyor. Bu sayede Apple Pay güvenlik problemi olmadan satın alma işlemlerinde güvenle kullanılabiliyor.
Yeni MacBook Pro’da ki Touch ID ayrıca kişiselliği destekliyor. Kişinin parmak izini okuttuğunda kendi oturumu açılabiliyor.

Control Strip adı verilen menü üzerinden Touch Bar’a eklenen sistem düğmeleri değiştirilebiliyor/çıkartılabiliyor.
Touch Bar hızlıca emoji seçimini veya QuickType ile önerilen kelime/emoji tahminlerinin gösterimini destekliyor.
Touch Bar’ın çoklu fotoğraflarda gösterdiği küçük önizleme ile hızlıca diğer fotoğraflara atlamayı sağlaması veya videolarda ileri atlama/geri sarma veya belirli bir zamana gitme gibi seçeneklerin Touch Bar üzerinde gösterilmesi işlevselliği arttırıyor ve zamandan tasarruf sağlıyor.

Çoğu dahili ve Apple uygulaması, Touch Bar’da gösterilmek üzere geliştirilmiş özel arabirimler ile geliyor. Bunlara Xcode ve Terminal gibi son kullanıcıya az hitabeden uygulamalar da dahil.
Geliştiriciler kendi uygulamalarına Touch Bar desteği ekleyebiliyorlar.
Yeni MacBook Pro ekranları 500cd/m2 değerine varmasıyla birlikte artık %67 daha parlak, %67 daha fazla kontrasta sahip ve Holywood’da kullanılan DCI-P3 renk skalası desteği ile %25 daha fazla renk gösterimini destekliyor, ayrıca yeni cihazlarda ki ekranlar neredeyse 12″ MacBook’un ekranı kadar ince.
15″ MacBook Pro modellerinde standart Intel Core i7 işlemci (6. Nesil Skylake, dört-çekirdek, 2133MHz ram frekansı) ve standart olarak harici AMD Radeon Pro ekran kartı bulunuyor, en yüksek modelde ekran kartı 4GB dahili bellekli Radeon Pro 460 modeli geliyor ve bu modelde 2.3x performans artışı elde ediliyor bir önce ki nesle göre.
13″ MacBook Pro modelde ise çift çekirdekli Intel Core i5 veya i7 işlemciler, Intel Iris 550 grafik kartı bulunuyor.
Hem 13″ hemde 15″ modelde cihazla birlikte %50 daha hızlı SSD geliyor, geliştirilmiş termal ısı dağıtımına sahip yeni bir soğutma sistemi ve ayrıca iki kat daha fazla dinamik aralığa sahip yeni hoparlörlerde cihazda yer alıyor. Böylelikle zaten yeterince iyi olan Mac hoparlörlerinde müzik dinlemek çok daha zevkli hale gelecek.
15″ MacBook Pro dahili ekranla birlikte aynı anda iki 5K ekranı da kullanabilecek güce sahip.
13″ MacBook Pro ise dahili ekranla birlikte bir 5K ekranı kullanımına izin veriyor.
Apple, ayrıca etkinlikte MacBook’lar ile birlikte çalışmak üzere LG ile birlikte beraber dizayn ettiği UltraFine adında iki yeni monitör duyurdu. Her iki ekranda IPS teknolojisine sahip, 500cd/m2 parlaklığa ulaşabiliyor, DCI-P3 renk gamutunu destekliyor, dahili web kamera ve stereo hoparlörleri barındırıyor. 27″ boyutunda 5K çözünürlükte ve 21.5″ boyutunda 4K çözünürlüğünde olan bu ekranlar tek bir USB-C kablosu ile birlikte yeni MacBook Pro’lara bağlanıyorlar. Tek bir kablo ile bağlandıktan sonra, ekrana görüntü çıkışı ile ses çıkışı yapılmasının yanında bu ekranlar yeni MacBook Pro’ları bağlı oldukları sürece aynı kablo üzerinden şarj ediyor ve monitörün üzerinde bulunan ek üç adet USB-C portu ile de bilgisayarınıza uzanmadan, aksesuarlarınızı direk monitör üzerinden bilgisayarınıza bağlamanızı sağlıyor. Henüz ülkemiz için bir bilgi bulunmamakla birlikte, 21.5″ UltraFine 4K modeli bugünden itibaren ABD’de $699 fiyat etiketiyle satışa çıkıyor. 27″ UltraFine 5K modeli ise Aralık ayında satışa sunulacak.

Her iki yeni MacBook Pro modellerinde de artık iki renk seçeneği bulunuyor; Gümüş ve Uzay Grisi.
Her iki yeni MacBook Pro modellerinde de 10 saatlik pil ömrü bulunuyor.
Ayrıca yeni tanıtılan 13″ MacBook Pro’nun birde Touch Bar ve Touch ID desteğinin olmadığı daha ekonomik bir modelde tanıtıldı. Bu modelde ekran kartı olarak Intel Iris 540 yer alıyor. Bu model de ayrıca, yeni 13″ ve 15″ MacBook Pro’nun aksine sadece iki USB-C girişi bulunuyor fakat her iki portta Thunderbolt 3 arayüzünü destekliyor. Bu modelin başlangıç fiyatı 5999TL olarak belirlenmiş.
Touch Bar ve Touch ID özellikli yeni 13″ MacBook Pro ise 7199TL’den, 15″ MacBook Pro ise 9499TL’den başlıyor.
Tanıtılan üç yeni MacBook Pro’da bugünden itibaren satışa sunuluyor.
Teslimat süresi, Touch Bar özellikli yeni cihazlar için 2-3 hafta, Touch Bar özelliği bulunmayan 13″ MacBook Pro için ise 5-7 iş günü olarak belirtliyor.
11″ MacBook Air bugünden itibaren satıştan kaldırıldı ve artık sadece 13″ MacBook Air satışta olacak.